Reading for the Better Future...
Guria. As part of the project "Reading for the Better Future", the Union "Child, Family, Society" is organizing a camp for children with visual impairments and blind children and their parents.
During the camp, active work will be carried out with parents as well as with children. Parents will get familiar with methods of right communication with children with visual impairments, and development of their space orientation, various social and academic skills. Separate activities will be held for the children – on a daily basis the trainers will work on the development of everyday living, space orientation, effective communication, and academic skills, etc.
A camp is organized as part of the project "Reading for the Better Future", supported by the US Agency for International Development.