Transparency International Georgia – Increasing the Remuneration of the Members of the Constitutional Court
Tbilisi. Transparency International Georgia publicized Lika Sajaia’s blog: "Increasing the Remuneration of the Members of the Constitutional Court”. According to the publication" on September 4, 2014 Legal Affairs Committee of the Parliament reviewed the legislative proposal submitted by the members of the Constitutional Court, which included amendments to the two Laws "On the social security guarantees of the members of Constitutional Court" and "The remuneration of the members of the Constitutional Court... On September 16, the bill was supported by the Committee of Legal Affairs”.Transparency International Georgia appreciates the increase in the salaries of the judges within the judicial reform.