A joint statement of Georgian Democracy Initiative, Media Development Fund, and Tolerance and Diversity Institute
Tbilisi. Georgian Democracy Initiative, Media Development Fund and Tolerance and Diversity Institute released a joint statement. "On September 30, 2014, youth association Free Generation carried out an attack on the office of NGO Free Zone as a result of which individual members of the organization sustained physical injuries and the office infrastructure was damaged. ...We call on the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to immediately investigate the facts mentioned in the statement of the detainees’ lawyer and, if they are confirmed, to take adequate measures in relation to the police officers".