In different parts of the world, Georgia is known as the homeland of wine. Types of the wine of Zemo Adjara - vineyards of wine, cultivated on 108 hectares and characterized by growing tendency, become more and more famous and in-demand. A strong state has developed agriculture. It is a sad reality that people living in rural areas are unable to make sustainable use of existing resources to develop their region.
Caucasus Environmental NGO Network (CENN), within the framework of ENPARD, the European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development, has been implementing a project – “Optimizing the potential of local assets for rural development of Keda Municipality (Keda LEADER)” since 2017. This is the project that enabled to the establishment of vineyards in Zemo Adjara, which turned to become very successful.
There was formed LAG – a local action group, which facilitated to engage and mobilize the local population for the development of the region. Both the group and the project helped to create new opportunities and contribute to the development of economic potential. Within the framework of the project, there were supported local businesses, created additional jobs, and funded various business projects in the region. Production of concrete poles and vineyard arrangement service is another important project of “Keda LEADER”. CENN is actively involved in environmental protection, green entrepreneurship, sustainable development, protection of human rights, empowerment of women, and youth. They consider at CENN that the measure of their success is the ability to make positive changes. They are especially pleased to see that lives of people change for the better with their help.