Guidelines for the applicants to the South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation Partnership and Support.
The proposals shall be accepted for 2014 program period.
South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation announces a call for the initiatives of grant seeker organizations, initiative groups or individuals from Azerbaijan, Georgia and Armenia who will respond to the following topics:
- Urban development;
- Environmental protection and sustainable development;
- Renewable energy;
- Gender democracy;
- Democratic political culture and civil activity;
- Rethinking the Soviet past;
- Peaceful transformation of conflicts and supporting the dialogue in South Caucasus.
South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation supports the following educational activities:
- Civil education and strengthening;
- Inclusion of marginal and vulnerable groups into the society;
- Support of the social, environmental and economic principles of justness;
- Reflection of the principles of gender democracy and equality in different spheres of public life.
In the framework of the topic "Urban development, environmental protection and sustainable development”, the HBF will give the priority to the proposals which promote and encourage civil activities in the following directions:
- Protection of cultural and natural heritage;
- Humanitarian and social aspects of urban development;
- Enhancing eco-awareness;
- Diversification of energy policy (renewable energy, energy efficiency, environmentally friendly energy products and seeking alternative energy sources);
- Undertaking social responsibility for economic and energy policy.
In the frameworks of the topic "Gender Democracy” the HBF will give priority to the proposals which promote and encourage civil actions in the following directions:
- Participation of women in various social and cultural groups and support the principle of representation;
- Supporting transformation of social norms impeding men’s and women’s equal participation and representation principles;
- Supporting the reflection and firm establishment of gender equality on the agenda of democratic policy;
- Supporting the adequate social environment for LGBTIQ community and equality.
In the frameworks of the topic "Democratic political culture and civil participation” the HBF will give priority to the proposals which promote and encourage the civil actions in the following directions:
- Support of civil rights;
- Establishment and expansion of critical civil discourse;
- Support the culture of co-participation and solidarity.
In the frameworks of the topic "Rethinking the past and peaceful transformation of conflicts” the HBF will give priority to the proposals which promote and encourage civil actions in the following directions:
- Initiation and formation of public discussion space;
- Support discussions and communication between "Opposing Public Opinion” actors;
- Support scientific and literary publications promoting information sharing and diminishing alienation between parties.
Terms and conditions of application to the HBF for its support:
1. Project proposal (according to the HBF application and budget form) should not exceed 14 pages ((1 page= 1800 characters without spaces) and should be submitted in Georgian, Russian or English languages. It should reflect and cover the applicant’s (organization, initiative group, individual) experience, aims (not more than 1 page), the problem and the ways of project implementation (including detailed budget calculations). The applicant organizations are also required to attach to the project proposal the short report describing their activities in the last two years (list of implemented projects, their short description and budgets with the indication of donors).
2. It is necessary to indicate the thematic field of the Foundation on the title page of the project proposal, the title of the project/initiative, the projected budget and applicant’s full requisites:
- In the case of organization – its official name, legal status, registration number and the date of its foundation;
- In the case of the initiative group – the title page should contain the name of the "Initiative group”, the mission statement of the group and Group members’ CVs attached to the project proposal;I
- n the case of an individual – the applicant’s personal data (name, date of birth, occupation, home and work address) and applicant’s CV attached to the project proposal.
Project proposal must be sent to the address info@ge.boell.org by 7 June 2013 (Friday, 17:00)
3. A short portfolio of the applicant’s profile must be attached to the project proposal including the date of
founding of the organization, mission, activities, achievements, social representation (who the applicant represents and supports).
4. Project proposal should justify the expediency of the project and reflect its social and political context, relevant data (statistics, research conclusions, etc.), desirable results and the impact of the project.
5. The applicant should clearly state the project aims and easily measurable objectives.
6. The working plan should cover the complete and clear information on the following: target group(s), activities and objectives to be implemented, schedule, human resources (description of the functions and certificates of qualifications of the project implementers).
If the project is implemented in cooperation with other organizations, it should indicate the necessity and the reason of such partnership, the previous experience of cooperation with the partner, the roles of each party of the project and the corresponding budget distribution between partners.
7. Evaluation: Methods of evaluating and measuring success, projected outcome and human resources (the evaluator)
8. The project budget must be calculated and presented in Euro-currency (the budget of the current year of the applicant organization should be indicated in a separate column
9. Timeline of project consideration:
- Project proposal – 7 June, 2013 – 31 July, 2013Final answer – 5 August 2013
Restrictions:
The HBF gives the priority to the cooperation with organizations, initiative groups and individuals who share Green Political values.