The United States Embassy in Georgia is accepting project abstracts for the U.S. Ambassadors Fund for Cultural Preservation (AFCP) 2020 Large Grants Program.
APPLICATION CLOSING DATE: All project abstracts must be submitted on or before Friday, November 29, 2019, 18:00 pm. Applications submitted after 18:00 pm will be ineligible for consideration. Applications should be submitted to TbilisiCultural@state.gov FUNDING AREAS: The AFCP Large Grants Program supports the preservation of major ancient archaeological sites, historic buildings and monuments, and major museum collections that are accessible to the public and protected by law in the host nation.