FEW International has launched the regional COVID-19 Solidarity Program in the Eastern Partnership countries with the financial support of the European Union and in partnership with People in Need and the Netherlands Helsinki Committee. This project will support community-based organizations to respond to the immediate and longer-term impact of the COVID-19 pandemic in the Eastern Partnership countries.
FEW International will support 9 organizations with small grants in the period of October 2020 – September 2021. The maximum amount per grant is 5000 euro.