Within the framework of “Tbilisi – World Book Capital 2021”, Georgian Publishers and Booksellers Association, in partnership with Tbilisi City Hall, is giving the unique opportunity to Georgian writers to participate in a Residency Program.
The main goal of the program is to promote contemporary Georgian literature and support Georgian writers. The selected participants will be given the opportunity to work on new literary texts in a peaceful and comfortable environment. The conditions provided by the project will help to increase the motivation of the authors, paving way for productive sessions and creative activities, which will result in the creation of completely new literary works ready to be published.
All Georgian authors, who have published at least one book, are eligible to apply. In order to participate in the project, it is necessary to sign an agreement with a Georgian publishing house, responsible for the publication of the text created within this particular project.