The EU-supported Akhmeta Local Action Group (LAG) has launched the second phase of its sub-grant competition to fund projects that will support local development in the municipality.
The grant competition is announced in the framework of the EU-supported ENPARD project “Promoting inclusive and participatory local development in Akhmeta Municipality”. The project is implemented by Action Against Hunger, in partnership with Kakheti Regional Development Foundation (KRDF).
The aim of the grant competition is to help realize the goal of Akhmeta LAG Local Development Strategy which is the improvement of the quality of life and economic development of Akhmeta Municipality.