NOVA IDEA 2022 Grant Competition for Student Projects in Support of Ukraine
Ilia State University conducts the Nova Idea grant project for students annually, which enables them to turn their ideas into reality and obtain the necessary funding/co-funding from the university in the amount of 10 000 GEL.
Due to the horrible events occurring this year, many students of Ilia State University have approached the University with an initiative in support of Ukraine.
Therefore, Ilia State University deemed it necessary to consider the student initiatives in support of Ukraine within the framework of the grant competition, and provide financial and/or other types of support to those that are judged the best according to the competition jury.