Training in Policy Development and Negotiation Techniques
he Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) is pleased to announce a call for applications for the 2013/2014 professional training program in policy development and negotiation techniques. Georgian civil-society representatives, along with middle level public servants of Georgia, are invited to apply to participate in the program. The training is integral to the newly launched multi-component development project "Capacity-building of the Georgian Leadership Community for Improved Decision-making and Negotiation Skills."
Course description:
The training will be conducted by Swedish and Georgian experts from November 2013 through June 2014, in Georgian language. Throughout the course, participants will gain theoretical knowledge and practical skills in public administration, policy planning and analysis, and negotiation techniques. Furthermore, under the guidance of GFSIS mentors, the participants will work on the issues pertinent to the country development policy to deliver actionable policy documents. The training will be followed by a public discussion of the policy papers and a study visit to Estonia. The training sessions will be held in the evenings to comply with participants' work schedules.
Program selection criteria:
** University-level education
** Relevant work experience in at least one of the following areas: EU Integration, Healthcare and Social Protection, Environmental Protection and Sustainable Development, Education and Science, Conflict Management and Negotiations, Democratic Development, Gender and Diversity.
To apply, please submit: (1) Motivation Letter; and (2) CV, electronically to: cbgl@gfsis.org no later than COB 16 October 2013. Only qualified candidates will be contacted for an interview.
The project "Capacity-building of the Georgian Leadership Community for Improved Decision-making and Negotiation Skills" is funded by the Swedish International Development Agency (SIDA). The Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS), along with its principal partners - the Swedish Institute for Public Administration (SIPU International) and the Estonian School of Diplomacy (ESD), is the main implementer of the program.
Thank you very much for your interest in the training. For additional information about the program, please visit GFSIS website at: www.gfsis.org