Call for Applications Production
One way to help strengthen the rule of law in Georgia is to assist the country`s legal education system to produce high quality legal textbooks and study materials to improve the quality of teaching by increasing the availability of legal materials in the Georgian language.
To ensure that more legal textbooks and teaching materials in the Georgian language are available to support student learning in their higher education studies, the USAID Rule of Law Program will fund several projects to create and publish study materials and textbooks in the area of human rights and/or legal practical skills.
The USAID Rule of Law program requests that institutions or individuals interested in creating Georgian language study materials or textbooks in the area of human rights and/or legal practical skills submit expressions of interest that describe the materials proposed to be produced.
Any public or private Georgian university having a law faculty, as well as educational institutions legally registered as non-commercial legal entities or physical person (s) affiliated with at least one of Georgian universities, may apply.