The Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) started a call for applications for the four month professional training program in policy analysis and leadership skills.
Georgian civil society representatives, middle level public servants and Embassy representatives of Georgia's partner nations accredited in Tbilisi are kindly invited to apply to participate in the program.
The training will be conducted from October 2013 through January 2014 in English. Throughout the course, participants will gain theoretical knowledge and practical skills in public policy planning and analysis, international politics, regional security, the EU and NATO, advanced economics, state strategy and security, geopolitics and leadership principles based on the Ataturk example. Furthermore, under the guidance of program academicians, participants will work on an analytical paper at the end of each module. The training sessions will be held in the evenings to comply with the work schedules of participants.
Program selection criteria: University-level education, English language proficiency, relevant work experience, interest in the filed of study.
To apply, please submit following documents in English: (1) Motivation Letter; (2) Recommendation Letter and (3) CV electronically to: leadership@gfsis.org no later than 14 October 2013. Only qualified candidates will be contacted for an interview.
The project is implemented by the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) and funded by the Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA).