EU4Culture launches new call for mobility grants for artists and cultural professionals
The EU-funded EU4Culture project announces its second call for mobility grants to support artists and cultural professionals from Armenia, Azerbaijan, Georgia and the Republic of Moldova.
Artists or cultural professionals from all cultural sectors over the age of 18, who are citizens or legal residents of these countries are eligible to apply.
The call is open for internships, study visits, conferences, professional developments, and other activities that foster knowledge exchange and intercultural dialogue.
The call supports short-term mobilities (7-10 calendar days) with up to €1,500, medium-term mobilities (up to 5 weeks) with up to €3,500, long-term mobilities (up to 12 weeks) with up to €5,000 and virtual mobilities (no travel, but online participation in an event taking place in another country) with up to 1,000€.
Mobility projects can be implemented between 17 October 2022 and 27 October 2023 in the EU member states, EU partner countries and other European countries.