Photo Competition to support the older and the most vulnerable people
The Red Cross Society of Georgia, in order to support the older and the most vulnerable people, announces a photo competition.
Within the framework of the competition you can send the photos of the relevant topic you have taken, by July 9 to the address: Info@redcross.ge.
According to the organization's research on the prevention of violence against the older and their rights, most often violence occurs in three ways: physical, psychological and economic.
The winner of the photo competition will be announced on July 11. The winners will be selected by the jury in 3 prize categories.