The Center For International Education welcomes applications from citizens of Georgia for an OSI scholarship for obtaining Bachelor Degree at the American University University in Bulgaria in the following majors:
** American Studies
** Business Administration
** Computer Science
** Economics
** European Politics
** History and Civilization
** Information Systems
** Mathematics
** Journalism and Mass Communication
** Political Science and International Relations
Eligibility Requirements: Applicants who holds or will hold a high school degree by August 2014, and meets all of the admissions requirements, may apply for the OSI scholarship and financial awards. The University first year students can also participate into competition.
Types of Awards:
** Full Tuition Awards are called OSI Scholarships and are limited in number. All students who receive an OSI Scholarship are expected to cover the cost of residence hall and student activity fees, food, books, travel, visas and residence permits. And health insurance.
** These scholarships cover the 8 semester period required to complete an AUBG degree provided that the recipient maintains the required cumulative grade point average (CGPA) of 3.5 or higher.
** Partial Awards are called partial OSI Scholarships and cover percentage of the AUBG tuition.
** They cover the 8 semester period required to complete an AUBG degree provided that the recipient maintains the required CGPA of 3.0 or higher.
** AUBG Financial Aid. In addition to the OSI partial awards applicants are eligible for AUBG funded awards which are merit and need based.
AUBG Scholarships. The full list of scholarships is available at http://www.aubg.edu/scholarships
If you would like to be considered for an OSI scholarship, you should get high score in SAT test (1350 from 1600 in math and verbal sections in total). Applications for submitting on-line or downloading are available on the AUBG website: http://www.aubg-admissions.org/apply/application-information/
Detailed information can be obtained at the Center For International Education; 10, Chovelidze street; 0108 Tbilisi; Tel.: 252615.
On-line applications should be submitted to AUBG by 15 December 2013.
All supporting documents and financial aid application form should be returned to the Center for International Education by 20 February 2014. Group consultations will be held every Tuesday at 15:00.