Georgian Young Lawyers' Association/GYLA and Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development/CIPDD are pleased to announce a contest for three case studies. The contest is funded in the framework of the EU-funded project Promoting Well Managed Migration between EU and Georgia. One of the objectives of the project is to facilitate the development of an efficient migration policy by learning from the experience of EU member states.
Case study 1. Social Security Agreements of legally employed - current practices, opportunities and perspectives for Georgia
Case study 2. Migration and Development - Increasing the Role of Migrants in Country's Development
Case study 3. Work Permits and Labour Inspection
Applications for the contest should be e-mailed to: migration@cipdd.org no later than November 5, 2013.