Call for selection of target CSOs
People in Need (PIN) is a Czech non-profit organization working to protect human rights and democratic freedom in crisis regions all over the world, while also providing relief aid and development assistance. The activities of the organization are focused on four major areas: emergency relief and cooperation for development; support for human rights; social integration programs; educational and informational programs. PIN has been working in Georgia since 2006. It supports the development of civil society, promotes socio-economic integration of vulnerable populations, and strengthens regional agricultural development.
People in Need in the framework of the project "Media Literacy for Democratic and Sustainable Development in Georgia", supported by the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic, announces a call for application to select target organizations in Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti regions.
Civil society organizations operating and registered in the target regions, LAGs, which have experience in working with young people in the direction of media literacy, can participate in the competition.