REAP is seeking grant applications for implementation of the competitive matching grant program.
The grants will be awarded and implemented in accordance with USAID and US Government regulations governing grants under contracts and REAP's internal grant management policies.
The project will hold pre-application workshops in the project regions and in Tbilisi per the schedule below:
Imereti Region: Kutaisi: March 4, 2014 at Municipality building at 1.00 pm; address: Rustaveli Street 3;
Samegrelo Zemo Svaneti Region: Zugdidi: March 5, 2014 at Municipality building at 12.00 pm; address: Gamsakhurdia Street 45;
Ajara Region: Batumi: March 6, 2014 at the Ministry of Agriculture of Ajara at 12.00 pm; address: Komakhidze Street 119;
Guria Region: Ozurgeti: March 7, 2014 at the Center of Civil Engagement at 12.00 pm; address: Chavchavadze Street 14;
Samtskhe-Javakheti Region: Akhaltiskhe: March 10, 2014 at the Center of Civil Engagement at 12.00 pm; address: Manvelishvili Street 45;
Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Region: Ambrolauri: March 11, 2014 at Municipality building at 12.00 pm; address: Tamar Mephe 1.
Tbilisi: March 13, 2014 at REAP office at 14.00 pm; address: 47 Kostava street, suite 22. March 20, 2014 at REAP office at 14.00 pm; address: 47 Kostava street, suite 22.
This workshop will allow eligible and interested applicants the chance to ask questions about the RFA and receive guidance on how to complete the application form given in Annex A.
Applications along with all required certifications and supporting documentation should be submitted no later than 6.00 pm local time, on March 31, 2014. Late or incomplete applications will not be considered.