The Georgian Foundation for Strategic and International Studies is pleased to announce a call for applications for a professional training program in National Security and Public. The program is designed to prepare analysts for national security community for careers as government policymakers in defense/security agencies, diplomats, non-governmental policy analysts and business leaders. It offers training in analytical methods and approaches to national security and public policy and focuses on skills and knowledge necessary to participate in the national security policy process and shape its future. The emphasis will be on giving students the analytical tools to effectively address critical public policy and national security issues thereby enhance public policy debate and capacity of making effective and better informed decisions.
The training program is implemented by GFSIS and supported by the U.S. Government. The training curriculum includes courses on Economics, International Security, National Security, Public Policy, Research Methods, Post Soviet Space, International Finances and Defense and Security Policy, around 200 hours of class instruction. The courses will be delivered by the U.S. and Georgian instructors. Working language is English and Georgian. The courses will be offered in the evening hours.
The program starts in mid May, 2014 with the graduation in April 2015.
Who can apply: Georgian mid level public servants along with the civil society representatives.
Program Selection Criteria: University level education, English language proficiency, basic knowledge of math, relevant work experience, interest in the field of study.
Application Process: To apply, please submit the following documents in English:
(1) Motivation Letter, (2) Recommendation letter and (3) CV electronically to nationalsecurity@gfsis.org no later than 18:00 May 8, 2014. Shortlisted applicants will be required to pass an interview.
For additional information about the program, please contact the Program Coordinator Ms. Ketevan Emukhvari: keti@gfsis.org; 2 47 35 55