ICMA (the International City/County Management Association) is the premier local government leadership and management organization founded in 1914. Its mission is to create excellence in local governance by advocating and developing the professional management of local government worldwide.
ICMA provides technical assistance to local governments in emerging economies, helping them to develop professional practices and ethical, transparent governments. ICMA performs a wide range of grant and contract funded work both in the U.S. and globally, supported by federal government agencies, foundations, and corporations.
Project description:
The project will provide professional waste management and technical assistance to support waste management system development and recycling in Kakheti and Adjara, Georgia. Activities will promote greenhouse gas mitigation by improving waste management systems, closing out illegal landfills and dumpsites, and bolstering private sector recycling. There will be heavy emphasis on public engagement, stakeholder relationships, and local government and civil society capacity building. The implementer will work with a local NGO to build the capacity of staff with the ultimate goal of project handover in year 4.
WMTR program announces competition for a social enterprise for Adjara and Kakheti regions to create canvas bags production enterprise.