Estonian Development Cooperation Scholarships for Georgia, Moldova, Ukraine and Belarus
Estonian Development Cooperation scholarships are financed by the Ministry of Foreign Affairs Development Cooperation and Humanitarian Aid. Scholarships are available for four different summer university programmes for the students (and teacher training lecturers in one programme) from Georgia, Moldova, Ukraine and Belarus.
Application period: 6th March - 9th April 2017
Results of the competition will be communicated within 1st week of May 2017.
There are 5 (altogether 20) scholarships available for each programme:
Social Dimension: Estonian Business Environment and EU-Russian Relations 9-22 July 2017 in Tallinn and Tartu
Social Dimension: EU-Russian Relations and Baltic Regional Security 16-29 July 2017 in Tartu and Pärnu