Stanford University’s Center on Democracy, Development and the Rule of Law (CDDRL) and the Economic Policy Research Center (EPRC), in partnership with Free University of Tbilisi and the Bank of Georgia University are opening the application intake for the Leadership Academy for Development (LAD) - "The Role of Public Policy in Private Sector Development”, which will take place in Tbilisi, Georgia, between October 22-27, 2018.
About the LAD Program General Information
The Leadership Academy for Development (LAD) is an executive-level training program that trains mid-level government officials and business sector leaders from developing countries to help the private sector be a constructive force for economic growth and development. LAD is a leadership program of Stanford University’s Center on Democracy, Development and the Rule of Law (CDDRL).
For more information about LAD, please see http://cddrl.fsi.stanford.edu/research/the_leadership_academy_for_development
LAD Program in Georgia
The LAD Program in Georgia started in January 2016, the course for the third cohort will take place between October 22-27, 2018 and will be implemented jointly by CDDRL and the Economic Policy Research Centre (EPRC) – a local think tank, based in Tbilisi, Georgia. "The Role of Public Policy in Private Sector Development” workshop is an intensive, five-day, executive-level training program that will teach selected participants how to be effective reform leaders, promoting sound public policies in complex and contentious settings. The LAD Program in Georgia will be led by CDDRL Director, Francis Fukuyama of Stanford University.