The United States Embassy in Georgia is accepting project proposals for the U.S. Ambassadors Fund for Cultural Preservation (AFCP) 2018 Competition.
• CULTURAL SITES—such as, but not limited to, historic buildings and archaeological sites;
• CULTURAL OBJECTS AND COLLECTIONS from a museum, site, or similar institution—that include, but are not limited to, archaeological and ethnographic objects, paintings, sculpture, manuscripts, and general museum conservation needs; and
• FORMS OF TRADITIONAL CULTURAL EXPRESSION—such as traditional music, indigenous languages, and crafts.
APPLICATION CLOSING DATE: All projects must be submitted on or before Friday, November 30, 2018, 18:00 pm. Applications submitted after 18:00 pm will be ineligible for consideration. Applications should be submitted to TbilisiCultural@state.gov.