თბილისი. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო" საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის შედეგებს აქვეყნებს. გამოკითხვა საჯარო სკოლებში ფულის შეგროვების საკითხს ეხებოდა.
„იმ გამოკითხულთა 14%, რომელთა ოჯახის წევრიც საჯარო სკოლაში სწავლობს, აღნიშნავს, რომ უახლოესი 12 თვის განმავლობაში სკოლაში რაიმეს შესაძენად ან შესაკეთებლად ფული შეუგროვებია. 19% კი მიუთითებს, რომ ფული მასწავლებლებისთვის საჩუქრის შესაძენად შეუგროვებიათ. თუმცა, გამოკითხულთა უმეტესობა აღნიშნავს, რომ ასეთი ფაქტები იშვიათია. გამოკითხვის შედეგების თანახმად, საქართველოში კვლავ საკმაოდ ხშირია მოსწავლეების რეპეტიტორებთან მომზადება. რეპეტიტორებთან საჯარო სკოლის მოსწავლეების მეოთხედზე მეტი ემზადება. ზოგ შემთხვევაში იგივე პედაგოგებთან, რომლებიც მათ საჯარო სკოლებში ასწავლიან", აღნიშნულია ორგანიზაციის კვლევაში.