TI: „გენერალური პროკურორის არჩევის ახალ წესზე უარის თქმით ქართული ოცნება მართლმსაჯულების სისტემაზე კონტროლის შენარჩუნებას ცდილობს“
თბილისი. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ შემაშფოთებლად მიიჩნევს ქართული ოცნების სურვილს საკონსტიტუციო ცვლილებები გენერალური პროკურორის არჩევის წესის ცვლილების გარეშე მიიღოს.
„პროგრესული ცვლილებების უარყოფითა და არსებული წესის ძალაში დატოვებით ქართული ოცნება მართლმსაჯულების სისტემაზე სრული კონტროლის შენარჩუნებას ცდილობს“, - მიიჩნევენ ორგანიზაციაში“, - „ქართული დემოკრატიისა და პოლიტიკური სტაბილურობის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად პროკურატურისა და მართლმსაჯულების ინსტიტუტების დეპოლიტიზირება და ამ უწყებების პარტიული გავლენებისგან გათავისუფლება რჩება. პარლამენტის მიერ კვალიფიციური უმრავლესობით გადაწყვეტილების მიღება ხელს შეუწყობს პოლიტიკური გავლენებისაგან თავისუფალი, საზოგადოებრივი ნდობისა და მაღალი პროფესიული რეპუტაციის მქონე გენერალური პროკურორის არჩევას. კვალიფიციური უმრავლესობით გენერალური პროკურორის არჩევას ვენეციის კომისიაც უწევს რეკომენდაციას. შესაბამისად, საკონსტიტუციო ცვლილებების ჩაგდებით კიდევ უფრო მეტად შეფერხდება ქვეყანაში დემოკრატიული პროცესები, რაც მმართველი პოლიტიკური ძალის პასუხისმგებლობა იქნება“.