• გამომცხადებელი: აღმოსავლეთ პარტნიორობის ევროპული სკოლა
"აღმოსავლეთ პარტნიორობის ევროპული სკოლა" ევროკავშირისა და საქართველოს მთავრობის ერთობლივი ინიციატივაა, რომელიც ევროკავშირის "2020 წლისთვის მისაღწევი 20 ძირითადი მიზნის" დოკუმენტის ერთ-ერთ მიზანს წარმოადგენს და ასახულია ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების შესრულების სამოქმედო გეგმაში.
სკოლა დაფუძნებულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ, რომლის მშენებლობა მიმდინარეობს ქ. თბილისში ლისის ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე. სკოლას ექნება ორი პროგრამა:
• ქართულ-ჰიბრიდული, რომელიც განხორციელდება ორ საფეხურზე: საბაზო (7-9 კლასები) და საშუალო (10-12 კლასები)
• საერთაშორისო საბაკალავრო IB პროგრამა (11-12 კლასები).
სკოლა ევროკავშირის საგრანტო პროგრამის ფარგლებში აფინანსებს აღმოსავლეთ პარტნიორი ქვეყნებიდან (საქართველო, სომხეთი, აზერბაიჯანი, უკრაინა, მოლდოვა და ბელორუსია) მოსწავლეების სწავლას საერთაშორისო საბაკალავრო IB პროგრამაზე და ცხოვრებას.