In Samegrelo, in the gorge of the Jumi River, there is a village of the same name, in the center of which a mobile library is located. Initiators are local activists - public school students and teachers.
It is hard to imagine that in the 21st-century people may not have an opportunity to read the book they want, but this is the particular problem that residents of the Jumi village are concerned with. There is no library in the village and due to social problems, the population finds it difficult to buy desired books. Respectively they, and young people among them, are deprived of access to new editions. This is what turned to be the main motivation source for local activists. They have made a bookshelf, which they fill up with new editions and bring to the village center once a month. They made a sketch of the bookshelf, studied the library work, and release books all by themselves. Books have been purchased within the framework of the project – “Future Generation”. It is implemented by PH International with funding from the United States Agency for International Development and with the support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of Georgia. The project is coordinated by “Atinati” Association, Samegrelo-Zemo Svaneti regional hub. Tamar Zhvania, a public school teacher in the village of Jumi, has been actively involved with students in the creation of the mobile library, she says that the pandemic made certain changes in their initiatives and some of them are therefore implemented online. According to Tamar, the most interesting appeared to be the online book reading week - students, community residents read excerpts from their favorite books and shared them with each other through social media.
As a result of the project, a lot of interesting books became available to the population of the village of Jumi. They were given the opportunity to get acquainted with both old and new editions.
Teamwork with students is the main motivator for the activism of Tamar Zhvania, a teacher. She considers that teamwork will enable them to turn many more ideas into reality.