Maia Gogotishvili is a teacher of informatics at the Ozurgeti public school. She considers that civil society contributes a lot to the education and formation of a person. “Civil society can completely change human life”, - she says.
Changes in her life, mastering profession are linked with “Ozurgeti Young Scientists Club”, a civil society organization. The organization, presently called Ozurgeti Progress House, was one of the first not only in Ozurgeti but also in western Georgia that started working towards the development of skills and non-formal education of youth in the 1990s.
Maia recalls that one of the projects of the club - learning computer skills, interested her very much. Within the framework of this project, she took a full course in computer studies and further continued to visit the club frequently to deepen her computer skills and knowledge.
“With the passage of time, technologies improved and developed gradually, and I grew along with them, to which “Young Scientists Club” contributed a lot”, - Maia states. She found her vocation in studies of computer technologies specifically, and she enjoys it greatly to this day.
For years, Maia has been sharing her knowledge with young people - she teaches information technologies at the Ozurgeti public school. She considers that it is a great responsibility to educate the next generation and tries to create such an environment for her students, where they are going to have an opportunity for development and self-realization.