During the pandemic, the most vulnerable groups, people who need support like never before, appeared to be particularly unsecured. The Civil Society Development Center (CSDC), a non-governmental organization, has launched an “Engage yourself and engage others” voluntary campaign in support of homeless and single women. Through mobilization of volunteers and supporters, its representatives have contacted 100 women to whom they keep delivering first necessity hygiene and food items with the help of volunteers even in the circumstances of restrictions. 25 volunteers, engaged in the campaign, make a significant contribution to the implementation of this project. Representatives of the organization consider that one of their achievements is the mitigation of the situation of single women in the most difficult conditions. The Civil Society Development Center (CSDC) has implemented a number of important and successful projects. One of them aimed at the informational and technological development of schoolchildren in an occupied region of Georgia. This way children visited Tbilisi and, with the support of volunteers, established friendly relations with their peers living in Tbilisi. Besides, it was the toughest project and challenge for the organization to get homeless children off the street and engage them in distance learning. As a result of their tireless work, tens of children have been enrolled in school and are still actively engaged in the learning process.
Despite restrictions imposed due to the pandemic, the “Engage yourself and engage others” campaign continues, and, in full compliance with safety requirements, as well as with active involvement of volunteers and supporters, its participants mitigate the hardest living conditions of single and homeless women and children.