თბილისი. ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებას გამოხატავს საქართველოში ახალი კორონავირუსის - COVID-19-ის პანდემიის სწრაფ გავრცელებასთან დაკავშირებით.
„ახლანდელი მონაცემებით კი სრულად ვაქცინირებულია მოსახლეობის მხოლოდ 5% და ეს იმ დროს, როცა ვირუსის გავრცელების დადებითობის მაჩვენებელი დღეში 6-დან 8 პროცენტამდე აღწევს.
თუკი სახელმწიფო უზრუნველყოფს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ აღიარებული ევროპული და ამერიკული ხარისხის ვაქცინების არჩევნის მრავალფეროვნებას, გაითვალისწინებს აცრების მიმართ დამოკიდებულებას (მაგალითად, არის ვაქცინები, რომლებიც ერთჯერადად აცრას საჭიროებს), ეს გარკვეულწილად დააჩქარებს ვაქცინაციის პროცესს.
მნიშვნელოვანია ასევე, ინფორმაციის სწორად გავრცელება საზოგადოებაში, რადგან ახალი სახის ვაქცინების მიმართ ნდობა დაბალია, ვინაიდან არ არის გამოცდილი წლების მანძილზე და ადამიანებში იწვევს მომავლის შიშს. ამასთან გასათვალისწინებელია, რომ სწორედ საქართველოში გვქონდა გარდაცვალების შედეგი, რამაც შეაფერხა ვაქცინაციის პროცესი და გააჩინა უნდობლობა მედპერსონალის მიმართ.