განცხადება უკრაინის ომბუდსმენისთვის საზღვარზე დაბრკოლების შექმნასთან დაკავშირებით
თბილისი. ომბუდსმენი შეშფოთებულია 2021 წლის 26 ოქტომბერს უკრაინის ომბუდსმენის ლუდმილა დენისოვასთვის საქართველოში შემოსვლის დროს დაბრკოლებების შექმნის ფაქტთან დაკავშირებით.
„ლუდმილა დენისოვას განცხადებით, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის კვეთის მიზნით საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელს მიაწოდა დეტალურად ინფორმაცია მისი ვინაობისა და მგზავრობის მიზნის შესახებ, აგრეთვე წარდგენილ იქნა დიპლომატიური სამგზავრო დოკუმენტი. მიუხედავად აღნიშნულისა, იგი დაახლოებით 40 წუთის განმავლობაში დააყოვნეს საზღვარზე და არ განუმარტეს აღნიშნულის მიზეზი. იგი საქართველოში მხოლოდ და მხოლოდ მას შემდეგ შემოუშვეს, რაც ზემდგომი პირებისგან მიიღეს თანხმობა მესაზღვრეებმა. უკრაინის ომბუდსმენი ასევე მიუთითებს სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენელების მხრიდან არაკეთილგანწყობილ და ცინიკურ დამოკიდებულებაზე“.