თბილისი. 4 აპრილს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ კვლევის „ფემიციდის საქმების განაჩენები - 2014" პრეზენტაცია გამართა.
„კვლევის მიზანია, საქართველოში 2014 წლის მანძილზე მომხდარ ფემიციდის შემთხვევებზე სასამართლოს მიერ გამოტანილ განაჩენებზე დაყრდნობით, გააანალიზოს ბრალდებისა და სასამართლო ორგანოთა რეაგირების ადეკვატურობა ამ ტიპის დანაშაულებზე.
კვლევის ფარგლებში გაანალიზებულმა 12 გამამტყუნებელმა განაჩენებმა ფემიციდის საქმეებზე ცხადყო, რომ სასამართლო და ბრალდების ორგანოები მნიშვნელოვანი ხარვეზებით მოქმედებენ ფემიციდის დანაშაულის იდენტიფიცირების, დანაშაულის მოტივის გამოკვეთის, კვალიფიკაციის, დამამძიმებელი და შემამსუბუქებელი გარემოებების განსაზღვრისა და დამნაშავისთვის სასჯელის შეფარდების დროს", ნათქვამია ორგანიზაციის ვებ-გვერდზე. სრულად...