თბილისი. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) აქვეყნებს სტატიას, სადაც განხილულია 2019 წლის განმავლობაში 2020 წლის 3 ივნისამდე მმართველი პარტიის სასარგებლოდ გაცემული შემოწირულობების ისეთი შემთხვევები, რომლებიც კითხვებს ბადებს კანონიერებისა და კეთილსინდისიერების მხრივ.
„პოლიტიკური შემოწირულებები ხშირად კორუფციის რისკის შემცველია. კომპანიები, რომლებიც მმართველ პარტიას აფინანსებენ, შესაძლოა იგებდნენ დიდი რაოდენობის ტენდერებს და ამ გზით ფაქტობრივად უკან იბრუნებდნენ გაცემულ თანხებს, ან სარგებლობდნენ სხვა სახის შეღავათებითა თუ პრივილეგიებით. ამასთან, კომპანიები ხშირად სხვადასხვა გზებით გვერდს უვლიან კანონით დადგენილ ლიმიტებს და მმართველ პარტიას იმაზე ბევრად მეტით აფინანსებენ, ვიდრე ეს დაშვებულია“, ნათქვამია ორგანიზაციის ვებგვერდზე.