თბილისი. 2020 წლის 22 ივლისს საია-მ, ე.წ „იდენტობის ჯგუფის საქმეებზე“ საქართველოს ხელისუფლების მიერ ზოგადი ღონისძიებების სახით აღებული ვალდებულებების შესრულებასთან დაკავშირებით, ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტს წერილობითი მოსაზრებები წარუდგინა.
წარდგენილ დოკუმენტში საიამ მინისტრთა კომიტეტს წარუდგინა ამ კუთხით არსებული პრობლემების დეტალური ანალიზი, შესაბამის რეკომენდაციებთან ერთად. როგორც საია-ს მიერ გამოქვეყნებულ ინფორმაციაში აღნიშნული, სახელმწიფოს მიერ ამ რეკომენდაციების გატარება მნიშვნელოვანია იდენტობის ჯგუფის საქმეების ჯეროვნად და ეფექტიანად აღსასრულებლად, რადგან უზრუნველყოფს, როგორც უშუალოდ დაზარალებულების დარღვეული უფლებებისა და სამართლიანობის აღდგენას, ასევე - ზოგადად, საქართველოში მცხოვრები ლგბტ+ თემისა და იეჰოვას მოწმეების უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესებას.