თბილისი. მითების დეტექტორის ლაბორატორიის სტუდენტის, მარიამ ნებიერიძის მასალიდან გაიგებთ თუ ვინ ავრცელებს კონსპირაციას, თითქოს 1980 წელს შექმნილი პროგრამა საქართველოს 2020 წლის პანდემიისთვის ამზადებდა.
„7 ოქტომბერს ყალბმა ანგარიშმა ლაშა მოდებაძემ საჯარო ჯგუფში „კორონამაფია და საქართველო როგორც საექსპერიმენტო ქვეყანა“ გააზიარა პოსტი, რომელიც სამხრეთ კავკასიის საველე ეპიდემიოლოგიისა და ლაბორატორიული სწავლების რეგიონული პროგრამის შესახებ ამერიკის საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას შეეხებოდა. პოსტის თანახმად, აღნიშნული პროგრამა, წინასწარ ამზადებდა საქართველოს პანდემიისათვის.
აშშ-ის დაავადებათა კონტროლის ცენტრების (CDC) მიერ ორგანიზებული საველე ეპიდემიოლოგიისა და ლაბორატორიული სწავლების პროგრამა (FELTP) 1980 წლიდან მოქმედებს და მასში 80-ზე მეტი სახელმწიფოა ჩართული. განცხადება, რომ 1980 წელს შექმნილი პროგრამა საქართველოს 2020 წლის პანდემიისთვის ამზადებდა, შეთქმულების თეორიაა“, ნათქვამია ბლოგპოსტში.