თბილისი. კამპანიის „ეს შე გეხებას" მონაწილე ორგანიზაციებმა, 7 სექტებმერს, განცხადება გაავრცელეს. ისინი ეხმაურებიან „ელჩების სამუშაო ჯგუფის, აღმოსავლეთ პარტნიორობის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის და კოალიცია „მედია ადვოკატირებისათვის" მიერ ოფიციალურად გავრცელებულ განცხადებებს must carry–სა და must offer–ის არჩევნების დღის შემდგომ გაგრძელების აუცილებლობასა და ქვეყანაში მრავალფეროვანი ინფორმაციის გავრცელების კუთხით არსებულ შეზღუდვებთან დაკავშირებით".
განცხადებაში ნათქვამია, რომ მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული ინიციატივების ამოქმედებამ მნიშვნელოვანი როლი შეიტანა მრავალფეროვანი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაში, ინფორმაციის მიღება მოქალაქეთა გარკვეული ნაწილისთვის კვლავ შეზღუდულია.
,,ეს შენ გეხებას" წევრი ორგანიზაციები ითხოვენ შეიქმნას გარანტიები, რათა must carry–სა და must offer–ის პრინციპების მოქმედება გაგრძელდეს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლამდე, ასევე მოიხსნას ყადაღა მედია საშუალებების კუთვნილ სატელიტურ ანტენებზე და ხელისუფლებამ ნაცვლად ყადაღისა გამოიყენის მონიტორინგის შესაბამისი მექანიზმები.