ანგარიში: საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში
თბილისი. 11 დეკემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) 2010-2015 წლებში საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შემაჯამებელი ანგარიშის პრეზენტაცია გამართა.
„საქართველოს 286 ადმინისტრაციულ ორგანოს შორის 2015 წელს მხოლოდ რვა დაწესებულება აღმოჩნდა ისეთი, ვინც სრულად უგულებელყო კანონით მათზე დაკისრებული ვალდებულება და უპასუხოდ დატოვა ინსტიტუტის ყველა განცხადება, საჯარო ინფორმაციის მიღებასთან დაკავშირებით. კერძოდ, IDFI-ის მიერ გაგზავნილი ყველა მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვეს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებულმა შვიდმა უწყებამ (სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო, სმართ ლოჯიქი, საკანონმდებლო მაცნე, დანაშაულის პრევენციის ცენტრი, იუსტიციის სასწავლო ცენტრი, საქართველოს ეროვნული არქივი, ნოტარიუსთა პალატა) და წალკის საკრებულომ”, ნათქვამია ორგანიზაციის ანგარიშში.