საია-ს რეკომენდაციები მუსტაფა ემრე ჩაბუქის ექსტრადირების საკითხთან დაკავშირებით
თბილისი. საია აქვეყნებს იმ საკითხების სამართლებრივ მიმოხილვას, რომელზეც, მუსტაფა ემრე ჩაბუქის ექსტრადირების საკითხის განხილვისას, სასამართლომ ყურადღება უნდა გაამახვილოს.
ორგანიზაცია მოუწოდებს მესამე ხელისუფლებას, იხელმძღვანელოს წარმოდგენილი სტანდარტებით და ხაზს უსვამს, რომ სასამართლომ ექსტრადიციის დასაშვებობა შეიძლება დააკმაყოფილოს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თულო ყველა ქვემოთ ჩამოთვლილი პირობა იქნება დაკმაყოფილებული:
• მუსტაფა ემრე ჩაბუქის მოქმედება შეფასდება დანაშაულად;
• გამოირიცხება პოლიტიკური დანაშაულის არსებობა;
• არ იარსებებს საფუძვლიანი ვარაუდი, რომ პირის ექსტრადიცია მოთხოვნილია იმ მიზნით, რომ მოხდეს მისი მსჯავრდება და დასჯა პოლიტიკური ნიშნით;
• არ იარსებებს საფუძვლიანი ვარაუდი, რომ თურქეთში მუსტაფა ემრე ჩაბუქი გახდება წამების, სასტიკი, არაადამიანური ან ღირსების შემლახავი მოპყრობის მსხვერპლი;