ლტოლვილთა და უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობა საქართველოში
თბილისი. 2019 წლის 19 ივნისს, ლტოლვილთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით სახალხო დამცველმა მაგიდა გამართა თემაზე – საქართველოში ლტოლვილთა და უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობა.
2015 წლიდან სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის მხარდაჭერით, სახალხო დამცველის წარმომადგენლები ინტენსიურად სწავლობენ, როგორც ზოგადად თავშესაფრის მაძიებელთა და ლტოლვილთა უფლებრივ მდგომარეობას საქართველოში, ასევე ახორციელებენ ინტენსიურ მონიტორინგს საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე თავშესაფრის პროცედურის ხელმისაწვდომობის შესაფასებლად, თავშესაფრის პროცედურის ხარისხის შეფასების მიზნით ამოწმებდნენ ლტოლვილის სტატუსის დადგენის პროცედურის და თავშესაფრის მაძიებელთა მიმღები ცენტრს; პროექტის ფარგლებში მიმდინარეობს ასევე ტრენინგები, როგორც უშუალოდ აპარატის თანამშრომელთათვის თავშესაფრის საკითხებზე, ასევე, სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებისთვის თავშესაფრის საკითხებსა და კანონმდებლობაზე.