თბილისი. ადამიანის უფლებათა ცენტრი პროკურატურისგან მოითხოვს, დაზარალებულად სცნოს 38 ჟურნალისტი, რომელიც 20 ივნისს თბილისში, რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე პროცესებს აშუქებდა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საქართველოს გენერალურ პროკურატურას: სისხლის სამართლის საქმეებზე გამოძიება წარიმართოს სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლით, რაც გულისხმობს ჟურნალისტური საქმიანობისათვის ხელის შეშლას; ჩაატაროს სრულყოფილი და ობიექტური გამოძიება და დანაშაულის ჩამდენ პირებს დააკისროს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა; სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 56-ე მუხლის საფუძველზე 20 ივნისს დაზარალებულ მოქალაქეებს დროულად მიანიჭოს დაზარალებულის სტატუსი“, - აღნიშნულია ცენტრის მიერ გავცელებულ განცხადებაში.