გამოტოვებული საჭიროებები, ინტერესები და ისტორია - ქართული ენის სწავლების პრობლემა საქართველოს აზერბაიჯანელ თემში
თბილისი. ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი (EMC) აქვეყნებს მარიამ შალვაშვილის და აითაჯ ხალილლის სტატიას: გამოტოვებული საჭიროებები, ინტერესები და ისტორია - ქართული ენის სწავლების პრობლემა საქართველოს აზერბაიჯანელ თემში.
„წინამდებარე კრიტიკული მიმოხილვა აზერბაიჯანულენოვანი მოსწავლეებისთვის განკუთვნილ სახელმძღვანელოებს აფასებს ქართული ენის სწავლებისა და ამ ტექსტებში საქართველოს აზერბაიჯანელების ისტორიული ადგილის და თვითიდენტიფიკაციის კუთხით. დოკუმენტი არსებითად, ამ კუთხით არსებულ კვლევებსა და საქართველოს აზერბაიჯანელ აქტივისტებთან ჩატარებულ ფოკუს ჯგუფებსა და მასწავლებლებთან ჩაწერილ ინტერვიუებს ეფუძნება“, ნათქვამია ორგანიზაციის ვებგვერდზე.