EMC ტყიბულში მომხდარ საწარმოო ინციდენტს ეხმაურება
თბილისი. ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი (EMC) ეხმაურება 9 ივნისს ტყიბულში მომხდარ საწარმოო ინციდენტს, რომელმაც 22 მეშახტის სიცოცხლეს საფრთხე შეუქმნა. ორგანიზაცია ახელმწიფოს მოუწოდებს, სასწრაფოდ გამოიკვლიოს, როგორც მომხდარი ინციდენტი, ისე შახტებში დღეს არსებული მდგომარეობა და არ დაუშვას ქვანახშირის მოპოვების სიცოცხლისთვის საფრთხის შემცველ გარემოში გაგრძელება.
„9 ივნისს მომხდარი ინციდენტი, რომლის შესახებაც ცნობილი ორი დღის შემდეგ გახდა, შახტში ჩასასვლელ ლიფტს, ე.წ. „კლეტს” უკავშირდება, რომელიც მწყობრიდან გამოვიდა და მეშახტეები რამდენიმე საათით გვირაბში მოაქცია. შესაბამისი შემოწმების ჩატარებისა და ლიფტის გარემონტებამდე შახტში დასაქმებულები მუშაობაზე უარს აცხადებენ. ხაზგასასმელია, რომ საფრთხის შემცველ გარემოში მუშაობაზე უარის თქმა მათი შრომის კოდექსით გარანტირებული უფლებაა“, ნათქვამია ორგანიზაციის ვებგვერდზე.