თბილისი. საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ მოამზადა კვლევა იმის შესახებ, თუ რომელ ტელევიზიებში ანთავსებდნენ პარტიები პოლიტიკურ რეკლამას 2016-2020 წლების არჩევნების დროს.
„პოლიტიკური პარტიები წინასაარჩევნო პერიოდში სატელევიზიო პოლიტიკური რეკლამის განთავსებაში სოლიდურ თანხას ხარჯავენ, რაც მაუწყებლების შემოსავლის მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს. წინამდებარე კვლევის ფარგლებში შევისწავლეთ 2016-2020 წლებში გამართული 4 არჩევნების ფარგლებში პოლიტიკური სუბიექტების მიერ წინასაარჩევნო პერიოდში სატელევიზიო პოლიტიკური რეკლამის განთავსებასთან დაკავშირებული მონაცემები. კერძოდ, გავაანალიზეთ პოლიტიკური სუბიექტების მიერ აუდიტის სამსახურსა და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში წარდგენილი მონაცემები. პარტიების მიერ რეკლამის განთავსების პრაქტიკაც აჩვენებს იმ პოლარიზაციას, რომლითაც ქართული პოლიტიკური და მედია სივრცე გამოირჩევა“, - ვკითხულობთ კვლევის შესავალ ნაწილში.