საბჭოთა ტოტალიტარული ტოპონიმები საქართველოში
თბილისი. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ჩაატარა ფართომასშტაბიანი კვლევა, რომლის ფარგლებშიც შეისწავლა საქართველოს სახელმწიფოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე არსებული კომუნისტური, ტოტალიტარული რეჟიმის სახელწოდებების მატარებელი დასახლებული პუნქტების, ქუჩების, სკვერების, მოედნების და სხვა  ტერიტორიების ტოპონიმიკა.
„შესწავლილი 80 დასახლებული პუნქტიდან საბჭოთა ტოტალიტარული ტოპონიმები გვხვდება 46 პუნქტში. 35 დასახლებულ პუნქტში გვხვდება ისეთი პიროვნებების, მოვლენების, ორგანიზაციების სახელების მატარებელი ადგილები, რომლებსაც მიუძღვით განსაკუთრებული დანაშაული საქართველოსა, თუ კაცობრიობის წინაშე. ტოპონიმებში ფიგურირებს პიროვნებები, რომელთა სახელებსაც თანამედროვე რუსული პროპაგანდა აქტიურად იყენებს“.