ადგილობრივი თვითმმართველობების ბიუჯეტების ანალიზი
თბილისი. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) აქვეყნებს ადგილობრივი თვითმმართველობების ბიუჯეტების ანალიზს.
„2021 წელს მუნიციპალიტეტების მიერ დაგეგმილი ხარჯების ყველაზე დიდი წილი 37% (716,3 მლნ. ლარი) სუბსიდიებზე მოდის, რომელიც უმეტესწილად ა(ა)იპ-ების დაფინანსებაზე გაიცემა.
2020-2021 წლებში თბილისის ბიუჯეტში საქალაქო სამგზავრო ტრანსპორტის სუბსიდიისთვის, გათვალისწინებული იყო სულ 212 მილიონი ლარი.
მუნიციპალიტეტებში შრომის ანაზღაურების ხარჯების წილი მთლიან ხარჯებში 8%-დან 50%-მდე მერყეობს, ხოლო სოც. უზრუნველყოფის - 2%-დან 17%მდე.
2021 წელს ადგილობრივი თვითმართველობის არჩევნებამდე ბიუჯეტის ცვლილებების შედეგად საერთო ხარჯების გეგმიური მაჩვენებელი 292 მილიონი ლარით გაიზარდა“, აღნიშნულია კვლევის ძირითად მიგნებებში.