თბილისი. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ საზოგადოებას წარუდგინა ანგარიში - „სისხლის სამართლის პროცესების ოთხწლიანი მონიტორინგის შედეგები“.
ანგარიში ემსახურება სისხლის სამართლის პროცესებზე დასწრებითა და გამოვლენილი შემთხვევების ანალიზის შედეგად, პრაქტიკული და საკანონმდებლო ხარვეზების, მათ შორის, დადებითი ტენდენციების იდენტიფიცირებას. ანგარიში ასახავს სისხლის სამართალწარმოების საკითხებს, 2016 წლის მარტიდან - 2020 წლის თებერვლის ჩათვლით პერიოდში, ასევე, ძირითად ტენდენციებს მონიტორინგის დაწყებიდან - დღემდე. ანგარიშის ძირითადი მიგნებები შეეხება - აღკვეთის ღონისძიებებს, საგამოძიებო მოქმედებებსა და საპროცესო შეთანხმებაზე სათანადო სასამართლო კონტროლის განხორციელებას, პროცესის სხვადასხვა ეტაპზე არსებულ ხარვეზებს. ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ოჯახურ, ნარკოტიკულ და სოციალური ფონით განპირობებულ დანაშაულებს.