თბილისი. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ (TI) ინფორმაციით, აჭარის მუნიციპალიტეტებში მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმების გამოყენების პრაქტიკა ნაწილობრივ გაუმჯობესდა.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ ბათუმის, ხულოს, ქედის, შუახევის, ქობულეთისა და ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტების მერიებისგან და საკრებულოებისგან გამოითხოვა ინფორმაცია იმის დასადგენად, თუ რამდენად უწყობს ხელს არსებული კანონმდებლობა მოქალაქეთა ჩართულობის ამაღლებას, რამდენად იყენებენ მუნიციპალური ორგანოები კანონმდებლობის ამ შესაძლებლობას და რა საკითხების გადაწყვეტის ინიციატივით მიმართავენ მოქალაქეები ადგილობრივ თვიმმართველობებს“, - ნათქვამია TI-ის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში, - „2017-2019 წლებში, 2015-2016 წლებთან შედარებით, აჭარის მუნიციპალიტეტებში მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმების გამოყენების პრაქტიკა გაუმჯობესდა, თუმცა მიუხედავად ამისა, ადგილობრივმა თვითმმართველობებმა მოქალაქეთა ჩართულობის ხარისხის ასამაღლებლად მუშაობა უნდა გააძლიერონ”.